Description of image

Projekty w 2024 roku


Wielokulturowe spotkania muzyczne w Milejczycach

Planowany do realizacji projekt obejmuje organizację 6 wydarzeń: koncertów wielu kultur. Powyższe wydarzenia są związane z Podlasiem Nadbużańskiego, znanym ze swej wielokulturowości. Każde z 6 wydarzeń będzie obejmowało działania: 1. Prezentacja kulinariów danej kultury -tradycyjne ekologiczne potrawy z warsztatem kulinarnym 2. Koncerty zespołów tradycyjnych i wykonujących muzykę nowoczesną z wątkami etno dla każdej z kultur. Zadanie odbywać się będzie w okresie jesiennym 2024r. w formie koncertów on-line i w realu. Działanie ma na celu prezentację wielu form artystycznych różnych kultur: polskiej, żydowskiej, tatarskiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej. Ponadto działanie obejmie stworzenie strony internetowej z użyciem AI i WCAG.


Macewy wracają na Cmentarz Żydowski w Milejczycach

Projekt upamiętniający cmentarz żydowski ma na celu zachowanie pamięci o tym historycznym miejscu oraz o społeczności żydowskiej, która była związana z Milejczycami. Edukacja i świadomość młodzieży lokalnej- to kolejny cel naszego działania – osiągniemy to poprzez zaangażowanie młodzieży w tworzenie materiałów (zdjęć i tekstów) do stron internetowych, które pomogą upowszechnić wiedzę o cmentarzu żydowskim i historii Żydów w Milejczycach.

Celem projektu jest zachowanie i utrwalanie pamięci o historii i kulturze Żydów oraz ochrona ich dziedzictwa ze szczególnym uwzględnieniem działań lokalnych włączających miejscowe społeczności. Nasz projekt będzie upamiętniał miejsca pochówku milejczyckich Żydów, a ponadto ma za cel ochronę cmentarza i miejsc pochówków i nagrobków, w tym upamiętnienie tego miejsca poprzez wyremontowanie (zmodyfikowanie i odnowienie górnej części ) tablico – gabloty, w której znajduje się spis milejczyckich Żydów. Dofinansowanie odbywa się w ramach konkursu: Konkurs grantowy Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – edycja jesienna 2023 r. ogłoszonym przez: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.


Podlaskie obrzędy wiosenne i weselne z promocją ludowych tkanin podlaskich w Rogaczach

W ramach konkursu: Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych ogłoszonym przez: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
Rohulki – wiosenne pieśni obrzędowe południowego Podlasia śpiewane były w Rogaczach od ponad stu lat. Obrzęd ten polegał na tym , że w okresie Wielkanocy tuż po wieczerni (wieczornym nabożeństwie prawosławnym) wielkanocnej młodzi ludzie, wychodząc z cerkwi, tworzyli korowody i śpiewali obrzędowe wiosenne pieśni. Zwyczaj ten przetrwał do dziś – udało się go zrekonstruować dzięki Muzeum małej Ojczyzny w Studziwodach. Po takich korowodach młodzi ludzie często stawali później na ślubnym kobiercu, dlatego chcemy odtworzyć część podlaskiego obrzędu weselnego (pieczenie korowaja i jednej potrawy weselnej, którą na tym terenie bardzo często była kiszka) połączonego z wystawą tradycyjnego ręcznika obrzędowego – nieodłącznie związanym z weselem, podobnie zresztą jak i kobiercami i całym wyposażeniem kufra panny młodej. Ponadto zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne pieczenia korowaja i kiszki podlaskiej (często podawanej na weselach). Chcemy odtworzyć obrzęd śpiewania rohulek poprzez organizację imprezy plenerowej (koncert kapeli ludowej) oraz organizację wystawy tkanin obrzędowych i organizację warsztatów kulinarnych pieczenia korowaja i kiszki ziemniaczanej dla społeczności lokalnej i nie tylko (turystów). Działanie odbywać się będzie w Świetlicy w Rogaczach (Rogacze 11, 17-332 Milejczyce) w okresie po Wielkanocy prawosławnej zgodnie z tradycją (maj 2024r.). Działanie odbywać się będzie w ciągu 3 dni weekendu: pierwszego dnia (piątek) upieczemy korowaja podczas warsztatów kulinarnych, drugiego dnia podczas warsztatów przygotujemy kiszkę z użyciem maszynki do mięsa (tzwa. wilka), a trzeciego dnia odbędzie się impreza tzw. Rohulki w Rogaczach, podczas której stowarzyszenie Muzeum małej Ojczyzny w Studziwodach zaprezentuje wraz ze społecznością lokalną pieśni i korowody oraz zwyczaj topienia marzanny (Rohulki), a koło gospodyń zorganizuje dodatkowy koncert kapeli ludowej i degustację potraw przygotowanych podczas wcześniej wypracowanych warsztatów kulinarnych

Stronę współfinansowano ze środków KPO w ramach działania pt. WIelokulturowe spotkania muzyczne w Milejczycach. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest Jednostką Wspierającą realizację Inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Celem Inwestycji jest zapobieganie długoterminowym negatywnym skutkom pandemii COVID-19 oraz zachęcanie do transformacji zielonej i cyfrowej w sektorze kultury i sektorze kreatywnym.

Description of image